Antalya’da teleferik kazası: 1 kişi öldü, 184 kişi havada mahsur kaldı

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabininin parçalanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2’si çocuk 7 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, hattın durması nedeniyle 25 kabinde toplam 184 kişinin mahsur kaldığını söyledi. Antalya Valiliği’nden saat 23.18 yapılan açıklamada, mahsur kalan kişi sayısı 134 olarak belirtildi. Açıklamada, “Teleferik hattında 24 kabinde mahsur kalan ulaşılabilir halde bulunan 7 kabindeki 40 vatandaş ekiplerce tahliye edilmiştir. Havada asılı şekilde bulunan 17 kabinde bulunan 134 vatandaşımızın tahliye çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tünektepe Teleferik Tesisi’nde direklerden birisi henüz belirlenemeyen nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Bölgeye ulaşan ekipler, Memiş Gümüş’ün (54) yaşamını yitirdiğini, Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Kırgızistan vatandaşı Akmaral Abdyldaeva’nın yaralandığını belirledi.

5 yaralı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın helikopteriyle bölgeden tahliye edildi.

Bu arada, kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde çok sayıda kişi mahsur kaldı.

Mahsur kalan kişilerin güvenli bir şekilde aşağı indirilmesi için de çalışma yapıldığı ve çevre illerdeki kurtarma ekiplerinden destek istendiği öğrenildi.

BÖCEK: KRİZ MERKEZİNDE EL BİRLİĞİYLE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bölgeye gelerek kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Böcek, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın ardından Antalya Valiliğince hızla kriz masası oluşturulduğunu söyledi.

Ekiplerin olay yerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Böcek, “İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya da aradı. Bursa’dan özel gece görüşlü helikopterler de geliyor. Kriz merkezinde bütün arkadaşlarımız el birliğiyle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu anda 25 kabinde 184 vatandaşımız var. İnşallah en kısa zamanda onları da sağlıklı bir şekilde kurtaracağız” dedi.

Böcek, kabinde kalan kişileri ipli sistem yöntemiyle kurtarmaya çalışacaklarını dile getirdi.

YERLİKAYA: GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER AYDIN’DAN BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Yerlikaya, şunları söyledi:

“Gece uçuş kabiliyetine sahip bir Jandarma helikopterimiz ise 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00’de Aydın’dan bölgeye intikal etmek için havalanmıştır. Antalya’da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik Dağcı ekibiyle birlikte helikopterle bölgeye hareket etmiştir.

Olaya; Antalya İl AFAD, İtfaiye, 112 Sağlık, UMKE, Emniyet ve 2 sahil güvenlik helikopteri ile toplam 110 kişiyle müdahale edilmektedir. Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK’tan 30 profesyonel Dağcı ekibiyle; Erzurum İl AFAD ve JAK’tan 25 Dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor.”

AFAD: 80 DAĞCI EKİBİ, 4 HELİKOPTER SEVK EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamada, AFAD Başkanı Okay Memiş ve iki daire başkanının çalışmalar için olay yerine gittiği aktarıldı.

Kurtarma çalışmalarına AFAD, itfaiye, 112 Sağlık, UMKE, Emniyet, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve STK ekiplerinden; 150 personel ve 2 sahil güvenlik helikopterinin katıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Çalışmalara destek vermek üzere Ankara, Erzurum, Bursa ve Afyon illerimizden toplam 80 profesyonel dağcı ekibi, 4 helikopter ve 1 Askeri Kargo Uçağı bölgeye görevlendirilmiştir. Toplam 18 vatandaşımız tahliye edilmiş olup kurtarma çalışmaları profesyonel ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı; yaralılara acil şifalar dileriz” ifadelerine yer verildi.

VALİLİK: 40 KİŞİ KURTARILDI

Antalya Valiliği, teleferik hattaki 24 kabinin ulaşılabilir halde bulunan 7’sinde bulunan 40 kişinin tahliye edildiğini, havada asılı kalan 15 kabinde ise mahsur kalan 134 kişinin tahliye çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Valilikten kaza hakkında yapılan açıklamada, “Bugün saat 17:28’de Sarısu teleferik hattında bir teleferik direğinin kırılması sonucu 1 kabin hasar görmüş, 24 kabin havada mahsur kalmıştır. Düşen kabinde bulunan 8 vatandaşımızdan maalesef 1970 doğumlu Memiş Gümüş isimli bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 7 vatandaşımız yaralanmış, yaralılar acil müdahale edilerek hastaneye sevk edilmiştir” denildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x